Тімбілдінг — англійське слово, що має український переклад «командоутворення» Оригінал складається з двох коренів «team», тобто «команда», і «building», що означає «побудова, виробництво». У буквальному перекладі teambuilding означає створення команди.
Тімбілдінгом вважається перетворення групи людей на команду, пов’язану спільними цілями, та налагодження взаємодії колективу в рамках виконання завдання. В основі лежить знання людської психології, мотивів вчинків та існуючого стану справ на роботі компанії. Тімбілдінг підійде для цього досить добре, детальніше дивіться за посиланням https://izki.ua/korporativi/korporatyvy-v-karpatah-komandni-zmagannya-team-building/.
Питання «Що таке тімбілдинг» можна почути від представників компаній, у яких взаємодія поза вирішенням офісних завдань вичерпується новорічними вечірками, а ще вітанням співробітників із двадцять третім лютого та 8 березня. Тімбілдінг не вважається спільною розвагою. Для корпоративів і п’ятничних посидень після роботи більшість фахівців вживають слово teamfun, тобто «командні розваги».
Для чого необхідний тімбілдинг?
Глобальна мета тімбілдингу — створення команди за рахунок побудови та зміцнення зв’язків між її учасниками. Для керівника тімбілдінг — це спосіб дізнатися власних співробітників, знайти персональний підхід, дізнатися сторони як слабкі так і сильні команди і, як наслідок, побудувати ефективний бізнес. А для співробітників — це можливість проявити свої якості, встановити міжособистісні зв’язки та набагато ефективніше виконувати завдання спільно.
Партнерство та довіра
Заходи з тімбілдингу дозволяють співробітникам дізнатися краще один одного. Коли всі члени команди добре знайомі, виникає певний рівень довіри. А довіра – основа для успішного партнерства.
Ефективність
Якщо поєднати в команду людей, яким дійсно комфортно працювати між собою, продуктивність ставатиме краще. Адже всім приємно працювати у зручності!
Визначення сильних та поганих сторін
За допомогою заходів можна визначити сторони як слабкі, так і сильні будь-якого співробітника. Знаючи сильні сторони різних людей, можна поєднувати їх у набагато ефектніші команди для вирішення конкретних завдань.
Творче мислення та вирішення проблем
У команді люди найбільш мотивовані висловлювати власні погляди, оскільки члени команди довіряють один одному. Вільне вираження ідей провокує людей на мозковий штурм, а це допомагає вирішувати проблеми.
Коли необхідний тімбілдинг
Існує кілька ситуацій, у яких побудова команди просто потрібна.
Ситуація 1. Невисока мотивація працівників. Люди ходять на роботу без прагнення щось покращити у власній діяльності. Механічно виконують власні обов’язки та чекають кінця трудового дня. Якщо є можливість — ухиляються від виконання завдань. Виходячи з цього, невисока продуктивність праці, колектив роздирають сварки та чвари, спонукати співробітників на завоювання якихось нових вершин радикально неможливо.
Ситуація 2. Організаційні зміни в компанії — злиття, поглинання, дроблення або об’єднання департаментів тощо. Співробітники, що опиняються в нових умовах, можуть відчувати себе чужими в компанії, кинутими, ущемленими, відчувати нестачу уваги. Тімбілдинг у даних умовах дає можливість інтегрувати співробітників у нове корпоративне середовище.
Ситуація 3. Конфлікти всередині колективу. Маються на увазі не разові сварки співробітників, а часті напружені відносини між людьми (наприклад, з кар’єрних причин), що заважають роботі. Заходи з командоутворення надають можливість виявити дотичні точки навіть найнепримиренніших сперечальників і перетворити конкуренцію на партнерство.
Ситуація 4. Компанія тільки створена, з щойно набраних співробітників потрібно створити працездатну команду.
Тімбілдінг у приміщенні та на виїзді
За форматом проведення виділяють: виїзний та офісний teambuilding.
Виїзне командобудування вимагає великих витрат та складної організації, але дає можливість замінити обстановку та прибрати фокус уваги. Керівнику необхідно вирішити, чи можна відірвати всю команду від процесу роботи у будній день або переносити на вихідні (що може погано позначитися на настрої колективу). Величезним плюсом стає необмежена тематика та різноманітність сценаріїв — від активного проведення часу до приємного відпочинку.
Офісний тимбілдинг не вимагає достатньої підготовки та серйозного бюджету, проте нерідко несерйозно сприймається співробітниками, зануреними у традиційний діловий процес. Це іноді призводить до формальної несвідомої участі та різкого зменшення ефективності заходу. Зручна організація дозволить уникнути цих мінусів, і навіть дає певні переваги:
- знайома зручна атмосфера, де співробітники почуваються впевнено;
- розрив асоціативного ланцюжка, в якому офіс сприймається нудним місцем, де можна лише працювати.
Коли не потрібний тімбілдинг
Тімбілдінг — якісний інструмент для роботи з командою. Однак якщо застосувати його не до місця, він нічим не врятує. Наприклад, тимбілдинг не врятує, в подібних ситуаціях:
- у бізнесі немає завдань для командної роботи;
- співробітники сильно втомлюються;
- співробітники працюють посередньо і хочуть рости;
- в компанії текучка.
Ні командної роботи. Не у всіх командах люди нечасто спілкуються між собою по роботі, оскільки вони роблять завдання самотужки. У подібних варіантах тімбілдінг нічим не врятує — він не для одинаків.
Ні командної роботи | Є командна робота |
---|---|
Мерчандайзери здебільшого працюють одні: вони викладають продукти в магазинах, роблять інвентаризацію на складі та спостерігають за тим, щоб товари не закінчувалися на полицях. Зрідка вони спілкуються з адміністрацією магазину, щоб попередити, що печиво закінчується і потрібно його купити. Мерчандайзерам практично не потрібно ні з ким взаємодіяти, щоб упоратися з роботою | Лікарі швидкої допомоги працюють спільно: коли з пацієнтами щось не так, один готує знеболювальні, інший дефібрилятор, третій стежить за станом людини. Пацієнт може померти, якщо лікарі мешкатимуть. Таким лікарям необхідно регулярно взаємодіяти між собою, щоб справлятися з роботою |
Співробітники сильно втомлюються. Лікарі, журналісти, керівники, кадровики часто відчувають стрес на роботі та сильно втомлюються. Зрештою, робочий результат може не підходити очікуванням керівництва. Втомлена команда — це не привід проводити тімбілдінги: втомлена людина бажає спати та відтворювати сили, а не бігати лабіринтами.
Втомлена команда — це привід подумати, що не так у процесі. Можливо, керівники не дають точних термінів для завдань і завжди кажуть, що вони термінові. У подібній ситуації співробітники можуть переробити: не всі завдання можна зробити швидко. Тоді можна зробити так, щоб керівники домовлялися зі службовцями про точні терміни та грамотніше підійшли до планування навантаження, а не скидали на них усі завдання з позначкою ASAP. Інший варіант — найняти ще людей, якщо завдань стало так багато, що команді просто не вистачає рук.
Співробітники працюють посередньо. Уявімо, що в компанії працівники вирішують завдання неохоче, надають посередні результати та приходять, щоб дочекатися кінця трудового дня. Цю проблему вирішити одним тимбілдінгом не вдасться.
Спочатку необхідно дізнатися, чому співробітники почали працювати погано. Для цього необхідно провести невідоме опитування, поговорити з керівниками та співробітниками, що хвилюють. Далі все може залежати від ситуації. Можливо, необхідно десь покращити процеси, когось вигнати з роботи, комусь підвищити заробітну плату, комусь припинити давати завдання, які він не повинен вирішувати. А вже потім, можливо, проводити тимбілдінги.
Висновок
Підбиваючи підсумки, хочеться сказати, що приготувати такі заходи та провести їхнє завдання просте, якщо проконсультуватися з професіоналами в даній галузі. Не у всіх компаніях такі самі тренінги проводять штатні психологи і добре з цим справляються.
Можна звернутися до професійних компаній, які використовуються нові технології та можуть направити будь-яку гру в те русло, яке потрібно.
Що стосується сценаріїв, ви можете скористатися нашою добіркою, а ще створити власні унікальні ідеї та здійснити їх у життя.