Інструкція від А до Я, по роботі з болгаркою, підкаже, як правильно поводитися з КШМ — через незнання оператор може завдати шкоди собі та оточуючим людям. Майстер повинен пам’ятати:
- круг беруть під розмір посадкового місця;
- у процесі міцно утримують машину за ручки;
- стають стійко, ноги — на ширину плечей;
- кабель живлення кладуть на віддалі, щоб уникнути його потрапляння під різання;
- переміщення з однієї ділянки до іншої тільки після відключення живлення;
- при перебоях електроживлення, кутову шліфувальну машину вимикають, щоб не було несподіваного запуску.
Нижче наведено основні тонкощі в поводженні, обробці різної сировини.
Пристрій і можливості
Прилад влаштований просто — електродвигун змушує обертатися вал, на якому зафіксований диск для різання. У домашньому господарстві, в промисловості техніка цінується за багатофункціональність — пиляє все, від бетону до скло-кераміки, застосовується для шліфування. Умільці закріплюють машину на підставці й обточують різці, ножі, свердла.
- побутові та професійні;
- з однією, двома рукоятками;
- без ручок;
- за електроживленням — малої, середньої та великої потужності.
Підключаються до розетки зі стандартною напругою в 220 В, або до трифазної мережі (на виробництві) навантаження в якій становить 380 В.
Загальні запобіжні заходи
Небезпека агрегату в відкритому сегменті, що обертається зі швидкістю, — чорнові матеріали, не витримуючи навантаження, розлітаються осколками на всі боки, потрапляючи в користувача. Правила безпеки:
- перевірка стану обрізного круга в холостому ходу;
- використання захисного спорядження — маска або окуляри, рукавички;
- не вмикати при несправностях;
- концентрація уваги, спокій.
- перед закріпленням круга, проводять перевірку на дефекти — недбала доставка будматеріалів, недбале поводження власника призведуть до появи мікротріщин, непомітних на перший погляд;
Як не можна працювати з небезпечним інструментом?
Майстер не повинен працювати в легких шатах, з короткими рукавами, без екрана. У зону дії не пускають сторонніх, оператор стає збоку від машинки, а не перед нею. Ширина заготовки не перевищує 1/6 від діаметра кружка, сировину попередньо фіксують.
На інструментарій не тиснуть силою — КШМ ріже під власною вагою. Рекомендовано періодично зупинятися, даючи відпочити рукам — від втоми втрачається чутливість, розслабляються м’язи. Не допускається знімати кожух блоку, і тримати мотор відкритим. Дерево не перерізають насадкою для скла, металу — для кожного покриття є певні види кружків.
Основні принципи обробки деревини
Розпил дерева — найбезпечніший захід, оскільки пластичні волокна не відлітають і не завдають шкоди. Для шліфування спилів використовують три різновиди кругів:
- сталева щітка — відрізки дроту, прикріплені на чаші. Використовується для чищення поверхонь від лако-фарбових виробів;
- пелюсткова насадка — тверда основа із закріпленими листками наждачки, що служить для попереднього чищення;
- тарілки для шліфування застосовуються для полірування пофарбованих предметів. Виглядають як багатошарова збірка з гуми, пластмаси, з прошарком з підкладки для наждачного листа.
Для різання брусів існує одне коло, на боках якого зуби. Для розпилювання не використовують колоди, товщиною понад 4 см.
Обробка керамічної плитки
Кахель ріжуть сухим способом сегментованими або суцільними кружками. Які тонкощі вибору керамічної плитки? Їх немає, оскільки пристрій здатний розрізати кераміку, керамо-граніт, штучний і натуральний камінь. Порядок дій:
- плиту кріплять струбцинами на верстаті;
- олівцем намічають лінію відрізу;
- пиляють за відміткою на глибину до 1,5 мм на малих обертах;
- прискорюють обертання, ведучи від одного краю лінійки до іншого.
Повністю не перерізають — після проробленого каналу, кахель кладуть на край столика, підкладають під низ свердло, цвях, притискають зверху, одночасно обламуючи звисаючий краєчок. Кераміка трісне рівно по зрізу без зазубрин. Якщо потрібно зробити круглий отвір, то спочатку відзначають центр плити, далі малюють рівне коло. Далі не поспішаючи роблять акуратні надрізи. Залишки скло-кераміки обламують пасатижами.
Особливості різання металовиробів
Під різновид металу вибирають певну насадку — є деталі для чавуну, сталі та сплавів. Умови експлуатації, тип вказано на звороті змінної частини. Нержавійку не розрізають стандартними насадками — вони пошкоджують антикорозійну плівку.
Для алюмінію, міді, латуні підбирають запчастини, що містять зв’язки, які перешкоджають засолюванню, для міцних зразків — надміцні турбінки, що протистоять якостям чавуну. Для листів підбирають круги залежно від товщини виробу.
Цікаві можливості
Зміна режиму роботи, типи деталей, стаціонарна установка роблять болгарку багатофункціональною — нею можна вирівняти ковадло, зрізати покришки, розпиляти банку від консервів або зробити на прямій рейці зубці. У руках у вмілого працівника кутова шліфмашинка набуває нових здібностей.
Саме тому в подібних будівельних роботах заведено довіряти професіоналам — фахівцям компанії Арт Ремонт, які вміють поводитися з будь-якою апаратурою і пропонують повний комплекс послуг у сфері ремонту. Фахівці підкажуть, яке підібрати оздоблення, порадять гарний дизайн і візьмуть на себе клопоти з облаштування квартири або будинку.